sobota, 1 kwietnia 2017

Lepiej spać dłużej czy krócej?

Lepiej spać dłużej czy krócej?

Zdrowy sen – wszyscy wiemy jak jest ważny, by prawidłowo działać w ciągu dnia. Problem, że dziś trudno utrzymać nam zarówno długość, jak i regularność naszego snu. Według specjalistów statystyczny, dorosły człowiek powinien przespać 8 godzin na dobę. Czy na pewno? 

Umysł przespany, umysł wyczerpany 


W przypadku nienormowanego czasu pracy bardzo często jest tak, że w ciągu kilku dni śpimy mało, a następnie nasz organizm próbuje „nadrobić” stracony wcześniej czas i śpimy dłużej. Problem w tym, że po obudzeniu wcale nie czujemy się lepiej. Wprost przeciwnie – czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i otępiali. 

Odpowiedzią sen polifazowy? 


W ostatnim czasie wiele się o nim mówi. Na czym więc polega? Sen polifazowy to inaczej kilka określonych drzemek o równych porach zamiast jednej, konkretnej ilości snu w nocy. Przy śnie polifazowym śpimy częściej, ale krócej. Co ciekawe jednak wiele osób uważa, że ten sposób snu gwarantuje większą ilość energii w ciągu dnia. Sen polifazowy dzieli się jednak na poszczególne rodzaje. 

Sen Bifazowy  - sen nocny pozostaje bez zmian, ale dodajemy jedną drzemkę w ciągu dnia. 

Everyman  - skracamy jeszcze bardziej wypoczynek w nocy, dodajemy w zamian trzy drzemki.  

Dymaxion  - to inaczej 4 drzemki w ciągu doby wydłużone od tych w pozostałych podpunktach. 

Uberman  - to sześć krótkich, regularnych drzemek w ciągu doby. 

Mamy dowód, że w przypadku zdrowego snu liczy się nie tyle jego długość co regularność. Przykładowo w przypadku snu polifazowego należy ustalić stałe pory wspomnianych drzemek. Istotne też, by nic ich nie zakłócało. W związku z tym jeżeli w domu jest hałas warto zaopatrzyć się np. w stopery do uszu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz