piątek, 24 marca 2017

Najczęstsze dolegliwości kręgosłupa

Najczęstsze dolegliwości kręgosłupa

Kiedyś problemy z kręgosłupem były domeną osób starszych. Dziś z tego powodu do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci. Szacuje się, że na schorzenia kręgosłupa cierpi aktualnie ok. 80% społeczeństwa w wieku 25-60 lat. Postanowiliśmy więc przybliżyć najczęstsze dolegliwości związane z kręgosłupem. Zanim to jednak, krótko o tym jak można sobie z nimi radzić. 

Profilaktyka i leczenie 


Przede wszystkim nie bagatelizujmy początkowych objawów. Im szybsza konsultacja ze specjalistą, tym szybsze i skuteczniejsze leczenie. Ogromnym wsparciem są poduszki ortopedyczne. Cieszą się dużym zaufaniem nie tylko jako forma profilaktyki, ale i dodatkowy element rehabilitacji. Poduszki ortopedyczne odciążają nasz kręgosłup, dzięki czemu zachowujemy jego naturalną krzywiznę bez względu na ułożenie ciała. Ponadto redukują bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Ogólnie poprawiają samopoczucie zwiększając odporność i wydajność organizmu. 

Problemy z kręgosłupem, które nam dokuczają 


Wśród licznych schorzeń kręgosłupa do tych najczęściej spotykanych zalicza się m.in.. dyskopatie. Sama przypadłość dotyczy nie tyle samych kręgów, co krążków międzykręgowych. Krążek między kręgowy jest zbudowany jądra miażdżystego. Kiedy np. pod wpływem przeciążeń dochodzi do przemieszczenia jądra miażdżystego zaczynają pojawiać się bóle. Co więcej może pojawić się również niedowład, czy zanik mięśni. W niektórych przypadkach objawy ustępują samoistnie. Często jednak jest konieczność zabiegu chirurgicznego. 

Kifoza – inaczej wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym i krzyżowym. Kifoza kształtuje się w okresie płodowym. W pierwszych latach życia utrwala się. Najważniejsze, by pod wpływem różnych schorzeń nie uległa patologicznemu przerostowi. Wówczas może być konieczna gimnastyka korekcyjna, fizykoterapia, czy noszenie gorsetu ortopedycznego. Czasem konieczne jest też leczenie operacyjne. 

Skolioza - skrzywienie kręgosłupa. Przyczyn może być kilka. Od przesileń, po schorzenia, czy urazy. Skolioza można dotknąć pacjentów w każdym wieku. Leczenie jest w zależności od stopnia zaawansowania. Konieczna może być gimnastyka korekcyjna, gorset ortopedyczne, a nawet leczenie operacyjne. 

Lordoza – objawia się wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną na odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym. Lordoza często wymaga regularnej rehabilitacji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz