czwartek, 23 marca 2017

Pływanie jako profilaktyka i rehabilitacja

Pływanie jako profilaktyka i rehabilitacja

W dzisiejszym czasie szczególnie musimy dbać o swoje ciało. Siedzący tryb życia, ciągły stres, czy zła dieta może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Jak wiadomo jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej jest pływanie. Nie bez powodu zalecane jest więc osobom w każdym wieku. My postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej o właściwościach zdrowotnych pływania. 

Chroni kręgosłup i stawy 


Pływanie koryguje wady postawy, wspiera prawidłową sylwetkę ciała. Odciąża kręgosłup, redukując tym samym bóle w okolicach pleców, szyi i karku. A skoro o redukcji mowa to woda zmniejsza napięcie mięśni, dzięki czemu doskonale wpływa na stres. Jeśli chodzi o kręgosłup to pływając minimalizujemy ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy. 

Serce i oddech 


Zajęcia pod wodą dobrze wpływają na prace serca i układu krążenia zapobiegając wielu chorobom. Woda reguluje czynność serca, powoduje także, że oddech staje się regularny. Pływanie zalecane jest też osobom mającym problem z nadciśnieniem. 

Zgrabna sylwetka 


W wodzie pracują wszystkie mięśnie, nic dziwnego, że pływanie tak często polecane jest przy odchudzaniu. Pozwala nie tylko zgubić kilka zbędnych kilogramów, ale i redukuje nadmiar tłuszczu w okolicach nóg, czy ud. Pływanie pomaga też zwalczać cellulit. 

Rehabilitacja 


Cenne właściwości pływania wykorzystuje się także przy rehabilitacji np. po udarach mózgu. Często zajęcia w wodzie są podstawowym punktem rehabilitacji dzieci po porażeniach mózgowych. 

Porody pod wodą? 


Nie tylko jest to możliwe, ale i coraz częściej stosowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu noworodek jeszcze na kilka chwil po przyjściu na świat przebywa w naturalnym środowisku z okresu płodowego. 

Wypoczynek w czasie snu 


Zadbanie o siebie w ciągu dnia to jedna kwestia, ważne jest również zdrowy wypoczynek w czasie snu. W tym celu warto sięgnąć po poduszki ortopedyczne będące przede wszystkim wsparciem dla zdrowia kręgosłupa. Odciążają plecy, dzięki czemu redukują bóle i nieprzyjemne uczucie sztywności. Dzięki poduszkom ortopedycznym minimalizujemy również ryzyko wielu schorzeń, czy wad postawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz